Sigurnost na Internetu i u našoj školi

Kako se istražuje internet, kako se zaštiti na internetu, elektroničko nasilje, koje sve zamke i probleme donosi tešto se smije, a što ne smije raditi na internetu,  učenici su učili u sklopu projekta „Sigurnost na Internetu" (obilježava se 7.veljače) na nastavi informatike tijekom cijelog tjedna.

Danas se za održavanje međusobnih kontakata služimo različitim
komunikacijskim pomagalima – telefonom, mobitelom, elektroničkom poštom,
no djeca ulaze i u odraslima često nepoznat komunikacijski i virtualni
svijet – svijet interneta. Više o sigurnosti možete naučit na ovom linku

Iako je internet sjajan izum koji je u mnogočemu poboljšao
kvalitetu života ljudi i neizmjerno pomogao u širenju mnogih znanja,
njegovo korištenje nije bez problema i opasnosti. Na internetu se neke
stvari jednostavno ne rade ili se rade s oprezom i na točno određen
način, a kada su djeca u pitanju, nameću se i dodatna logična
ograničenja s obzirom na njihove godine.

Krenuli smo s onima koji se tek upoznaju s internetom i njegovim mogućnostima pa smo s učenicima petih razreda razgovarali o privatnosti, društvenim mrežama te opasnostima koje on donosi te kako zaštiti svoje osobne podatke kroz temu "Ja imam dobru lozinku,a ti?".

Iako šestaši već imaju iskustva u korištenju interneta, opreza nikada dovoljno te je njihov zadatak bio educirati se o temi zlostavljanja internetom i mobilnim uređajima putem društvenim mreža i aplikacija  (pogledajte video)  "Elektroničko nasilje".

Tako smo napravili edukativni pano koji će, vjerujemo, pomoći ostalim učenicima.

Postoji li ili ne postoji  opasnost od upuštanja u komunikaciju s
nepoznatom osobom preko interneta (pogledajte video "Lena je mislila da zna") , tema je u kojoj su sedmaši naučili nešto novo i razvili stavove.

Pred kraj svog osnovnoškolskog obrazovanja 8. razredi su svoje znanje o sigurnosti i privatnosti na internetu proširili temom privatnosti na Internetu (pogledajte video "Kad privatno postane javno"), te naučeno podijelili s drugima preko plakata koji su izradili.

Pogledajte njihove plakate kojima su educirali sve učenike matične i područne škole.

objavio: Ivan Pehar   datum: 17. 2. 2017.