HOD obilježen hodanjem i planinarskim aktivnostima

Hrvatski olimpijski dan (HOD), sportsko-rekreativna je i edukativna manifestacija koja se svake godine upriličuje na dan osnutka Hrvatskog olimpijskog odbora, (10. rujna), s ciljem masovnog uključivanje građana u razne oblike sportskih aktivnosti, pa se i danas pokazala odličnom prilikom za osnovne škole i školarce kako bi dan proveli u prirodi. Ove godine na poziv Planinarskoga društva "Dilj gore" i predsjednika društva Ivana Pehara (učitelja informatike u školi)  odlučili smo učenike educirati i uputiti u planinarske aktivnosti posjetom domu brodskih planinara.

Aktivnosti su provedene u dva paralelna programa (za razrednu i predmetnu nastavu). Učenici nižeg uzrasta kraćim usponom od podnožja Brodskog Vinogorja uputili su se na dug hod od 1 kilometar prema Planinarskom domu "Đuro Pilar" gdje su ih dočekali brodski planinari i predstavnici HGSS-a stanica Slavonski Brod. Nakon kratkog odmora, upoznavanja s planinarskim domom, predstavljanjem opreme kojom se koriste planinari i alpinisti, opreme službe za spašavanje ostatak vremena, inače prekrasnog dana, proveli smo u raznim sportskim igrama i natjecanjima (badmintona, pikada, nogometa, povlačenja užeta, visećeg kuglanja i drugih aktivnosti).

Učenici većeg uzrasta uputili su se dužim putem od 4,5 km Brlićevim putem prema ljetnikovcu obitelji Brlić gdje su iz prve ruke mogli vidjeti prostor na kojem je  I.B. Mažuranić pronalazila inspiraciju za svoja književna djela. Nakon toga uputili su se prema poznatoj brodskoj "Anteni" i vrhu brda Brodskoga Vinogorja, odakle su se spustili prema planinarskom domu. Učenici su se upoznali s planinarskim domom, povijesti društva putem izlaganja predsjednika Ivana Pehara, sudjelovali su u vježbi brodskih spasilaca HGSS-a, sportski se natjecali i pri tome dobro se zabavili.
Brojna sretna lica, veseli pozdravi i želje da ponovi neko novo planinarsko iskustvo i hodanje jasan je dokaz da djeci su potrebne aktivnosti hodanja i druženja u pravoj prirodi koja se svima nama nalazi na domaku naše ruke.
S planinarskim pozdravom i nadom da ćemo se uskoro družiti na nekom novom planinarskom hodu vas pozdravljam,

Ivan Pehar

MR/SBplus

Kako nam je bilo pogledajte na linku

objavio: Ivan Pehar   datum: 14. 9. 2017.