Posjet učitelja likovne kulture naše županije

5.listopada u našoj školi održan je Aktiv učitelja LK naše županije. Iskoristili smo lijep i vedar dan i posjetili  vrijednu staru romaničku crkvicu sv.Martina u Lovčiću.

Njezina vrijednost je u tome što je vrlo malo građevina iz ranog srednjeg vijeka očuvano na području Slavonije, poseban dodatak su fregmenti freski  koje, prema analizama  stručnjaka, prikazuju Krista u Slavi  sa dvanaestoricom apostola, kao i sv. Martina koji poklanja plašt prosjaku.

Također se mogu vidjeti srednjevjekovne grafite na glagoljici, bosančici i gotici koji su uparani u freske koji  govore o tome što je prikazano.

Vrijednost crkvice je prepoznata i od strane Europske mreže kulturnih centara  Sv.Martina koja je 2014 g. postavila svoju oznaku-stope , kao i pred druge crkve sv. Marina u Europi.

Nakon posjete , učitelji su odradili dvije radionice u našoj školi:Gradim svoj svijet -te radionicu Reciklikliramo -stvaramo  od  starog papira-  novi  način korištenja kao materijala za modeliranje.

Svi su rado razgledali našu lijepu novouređenu školu i brojne radove naših učenika  nastale  kroz  dugogodišnji rad likovno senzibilnih učenika  sa učiteljicom LK. Otišli su iz naše škole vedri i puni novih ideja za daljnji rad.

Bilo mi je zadovoljstvo ugostiti ih  i dijeliti sa  stručnjacima ( akademskim kiparima, slikarima, grafičarima,  restauratorima, povjesničarima umjetnosti)  naše blago i naše starine.

Nadam se da će se i ovim putem širiti spoznaje o vrijednosti baštine koju trebamo poznavati , čuvati i štititi za buduće naraštaje i vrijeme, posebno u ovoj godini koja dolazi  a u Europi je proglašena godinom Europske kulturne baštine.

učiteljica LK Alena Martinović Mileusnić

objavio: Alena Martinović Mileusnić   datum: 10. 10. 2017.