Terenska nastava 5-tih i 6-tih razreda u Cerniku

Učenici 5-tih i 6-tih razreda sudjelovali su na terenskoj nastavi dana  31. listopada 2017. godine u Cerniku, posjet Biblijsko arheološkom muzeju, s učiteljima voditeljima: Marija Tomljenović, Antonija Jagodar, Slađana Kristek, Ivana Dujić, Ana Vizjak i Ivan Pehar, te pomoćnica u nastavi Matea Puškarić

Krenuli smo zajednički ispred matične škole s dva autobusa prema Cerniku. U Cernik smo došli u gdje nas je ispred crkve sv. Petra dočekao fra Josip, koji nam je bio i vodič kroz samostan i muzej. Ušli smo u crkvi i tamo nas je vodič pozdravio i predstavio nam je povijest župe Cernik, kao i povijesnu pozadinu ovih prostora.

Govorio nam je o tome kada su franjevci došli na ove prostore, a zanimljivo je to da su se u Cerniku naselili iz Velike. Crkva, kakva je sada, sagrađena je 1745. godine. Glavni oltar je mijenjan, te je ovaj zadnjih 150 godina, a prijašnji, drveni je u crkvici sv. Linarta, 3 km odavde. Nakon crkve, vodič nas je proveo kroz samostan, te rekao nekoliko riječi i o njemu.

Zatim smo ušli u arheološki muzej. Protumačio nam je postav od postanka svijeta, preko Abrahama, Izraelskog naroda, pa sve do izgleda današnjeg Jeruzalema. Proputovali smo zajednički preko geografskih, povijesnih i vjerskih aspekata do Svete zemlje, njezinih početaka i današnjih dana. Nakon iscrpnog izlaganja došli smo i do biblijskog muzeja gdje je izloženo nekoliko inkunabula, prijepisi Svetog pisma, kao i većina izdanja koja su objavljena u današnje vrijeme. Dojmila nas se digitalna Biblija, kao i priručna Biblija za bajkere. Zahvalili smo se voditelju, nagradili ga pljeskom, a zatim izašli u dvorište samostana gdje smo imali polusatnu pauzu za okrijepu i ostale potrebe.

Prema kući na putu smo svratili do tvornice papuča „Seklo“ u Bilom Brigu. Lijepo su nas dočekali i ugostili domaćini, počastili nas sokom, bombonima i slanim grickalicama. Kroz pogon smo prošli u 3 skupine i lijepo nam je objašnjen postupak izrade papuča.

Zahvalili smo se na gostoprimstvu i krenuli u  prema Batrini. Svratili smo u Metaloplast u Batrini, tvornicu koja proizvodi plastične folije i vrećice. I tamo smo bili lijepo dočekani, u dvije skupine smo prošli kroz pogon izrade folije, a zatim izrade i tiska plastičnih vrećica.

Učenicima je i ovakav način proizvodnje bio zanimljiv i nisu se do sada sa sličnim susretali. Svaki učenik je dobio dar, kemijsku olovku. Zahvalili smo se domaćinima na čašćenju, poklonima i na gostoprimstvu.

Današnja nastava je bila vrlo neobična, u isto vrijeme vrlo poučna i raznolika. Učenicima se svidjela, ali učitelji bi bili zadovoljniji da su učenici bili poslušniji.

Više slika pogledajte u fotogaleriji

Voditeljica:

Ivana Dujić

objavio: Ivana Dujić   datum: 3. 11. 2017.