SEDMI RAZREDI IZVANUČIONIČKA NASTAVA DARUVAR, 1.12.2017.

Učenici sedmih razreda 1.12.2017. zajedno sa svojim razrednicima Jasnom Vidmar, Josipom Pišonić i Renatom Vidović imali su izvanučioničku nastavu u Daruvar.

Krenuli smo u jutarnjim satima iz Brodskog Stupnika, Oriovca i Slavonskog Kobaša. Znatiželjno smo gledali dan pred sobom. Vjeroučiteljica Ksenija Tomašek dočekala nas je ispred Češkog doma i povela nas „češkim tragovima“. Prošetali smo češkim kompleksom, gdje se nalazi: Savez Čeha u RH i Novinska izdavačka ustanova Jednota, Češka galerija i stalna izložba fotografija i dokumenata, Češki dječji vrtić Ferde Mravenca, Češka osnovna škola Jana Amosa Komenskog i Češka beseda Daruvar.  Najprije smo posjetili Češku osnovnu školu Jana Amosa Komenskog. Ravnateljica nam je iskazala dobrodošlicu i srdačno nas provela kroz školu i upoznala s djelovanjem same škole. Sudjelovali smo na satu geografije, na češkom jeziku i oduševili se višejezičnosti. Nakon škole posjetili smo Češku galeriju i stalnu izložbu fotografija i dokumenata kojom nas je provela lokalna turistička pratiteljica i upoznala nas o podrijetlu Čeha u Daruvaru i  s bogatom kulturnom baštinom Čeha. Potom smo posjetili crkvu Presvetog Trojstva o kojoj nam je ispričao đakon. Iz crkve smo se zaputili prema dvorcu grofa Janković. Ispred dvorca divili smo se drugom najstarijem ginko stablu u Europi, a najstarijem u Hrvatskoj. U dvorcu smo upoznati sa životom obitelji Janković i posjetili židovsku sobu u kojoj se čuvaju stvari židovske obitelji koja je živjela u Daruvaru. Nakon dvorca prošetali smo predivnim parkom koji je zasadio grof Julije Janković. U parku se nalazi sedam izvora termalne vode od kojih smo posjetili dva. Šetajući parkom došli smo i do Daruvarskih toplica gdje smo imali ručak, a nakon ručka uživali u školi plivanja. U ždralovom grada što u prijevodu znači Daruvar proveli smo predivan dan; ispunjen bogatstvom različitosti i prihvaćanjem, tolerancijom i suživota sa drugim i drugačijim.

​Renata Vidović

objavio: Ivan Pehar   datum: 8. 12. 2017.