Akcija skupljanja EE otpada

Akcija sakupljanja EE otpada u našoj školi se odvijala od 22. 4.do 25. 4. 2014. godine. Organizirano je sakupljanje u sve tri škole- matična i područne škole.  Na taj način sudjelovali su učenici, njihovi roditelji , ali i lokalna zajednica-područje dviju općina (Općina Brodski Stupnik i Općina Oriovac).

Akcija je započela predstavljanjem  EE-otpada preko plakata koje su izradili učenici četvrtih razreda ,potom su roditelji  obaviješteni o Akciji na roditeljskim sastancima i putem oglasa na web stranicama, a sakupljanje je počelo na Dan planete Zemlja,22.4.2014.

Sakupljao se sitniji elektronički i električni otpad i to kategorije:

1. mali kućanski uređaji kao npr: usisavači, glačala, tosteri, uređaji za sušenje kose;
2. oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije kao npr: računala, pisači, kopirna oprema, kalkulatori, telefoni, mobiteli;
3. oprema široke potrošnje za razonodu kao npr: radio i TV aparati, videokamere, hi-fi uređaji, glazbeni instrumenti;
4. rasvjetna oprema;
5. električni i elektronički alati kao npr: bušilice, pile, šivaći strojevi;
6. igračke, oprema za razonodu i športska oprema kao npr: videoigre,i sl.;

Cilj Akcije sakupljanja EE-otpada je upoznati učenike, roditelje i mještane lokalne zajednice o problemu EE-otpada kao najbrže rastućem problemu što se tiče otpada u svijetu te ga prikazati kao veliku opasnost za okoliš i ljudsko zdravlje obzirom da je EE-otpad klasificiran kao opasni otpad.

U školama se otpad sakupljao uz pomoć i organizaciju članica Projektnog tima koje su obavile veliki dio posla oko sakupljanja, informiranja, popisivanja, razvrstavanja otpada  i ostalih poslova. U MŠ Oriovac to su  bile Đurđica Kuleš, učiteljica RN i Slađana Kristek , nastavnica njem.jezika; u  PŠ Slavonski Kobaš- Julijana Kolundžić, učiteljica RN i u PŠ Brodski Stupnik-Emica Pišonić,učiteljica RN.

Otpad se prikupljao do 25.4.2014.te  je tvrtka EKO MOBILE ,ovlašteni koncesionar za odvoz otpada,obavila popis i odvoz sakupljenog otpada.

Ovom Akcijom pokazalo se da su učenici i njihovi roditelji pokazali razvijenu ekološku svijest i spremnost na suradnju.

Ovim putem zahvaljujemo svima-na odazivu, sudjelovanju i podršci,  te najavljujemo istu ovakvu akciju početkom sljedeće školske godine.

Projektni tim škole

Emica Pišonić,dipl.učiteljica

U PREZENTACIJI SU FOTOGRAFIJE…

U tjednu od 22. travnja do 25. travnja 2014. u školi smo sakupljali elektronički otpad. Uključili su se učenici, njihovi roditelji,kao i sami učitelji. To je bila akcija u sklopu projekta koji je škola napravila za zaštitu i čuvanje okoliša. Prikupili smo prilično elektroničkog otpada i namjeravamo ponoviti akciju iduće školske godine.

IZVJEŠĆE O PROVEDENOJ AKCIJI SKUPLJANJA ELEKTRIČNOG I ELEKTRONSKOG OTPADA

Upoznati smo s činjenicom da e-otpad sadrži jako opasne komponente(olovo, živu) koji negativno utječu na zdravlje ljudi. Moramo ga odvajati jer se ubraja u kategoriju opasnog otpada.

Kako se taj otpad može reciklirati, a time i smanjiti zagađenje okoliša,odlučili smo dati svoj doprinos u očuvanju okoliša.

U PŠ Slavonski Kobaš mnogi su se odazvali i rado sudjelovali u akciji.Skupili smo zadovoljavajuću količinu otpada. Bilo je tu monitora, tipkovnica, televizora, usisavača….

Učiteljica RN: Julijana Kolundžić

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 29. 4. 2014.