IZVJEŠTAJ O AKCIJI PRIKUPLJANJA EE-OTPADA, STUDENI 2014.

Prošle školske godine,točnije na Dan planete Zemlja,22.4.2014., započeli smo Projekt EE OTPAD kao Akciju prikupljanja električnog i elektroničkog otpada u kojoj su uspješno sudjelovali naši učenici i roditelji. Na početku ove školske  godine Projekt smo uvrstili u Godišnji plan rada škole i Školski kurikulum. Cilj nam je aktivno djelovati kako bi ukazali na probleme vezane uz električni i elektronički otpad(EE-otpad).

EE-otpad je postao problem jer:

• sadrži preko 1000 različitih tvari od kojih je mnogo otrovnih (olovo,litij,cink,bakar,živa, kadmij, fosfor, i td.),a kada se zapale zagađuju zrak,tlo i podzemne vode.
  •  stvara se u alarmantnim količinama (oko 130 milijuna mobitela i oko 50 milijuna monitora se baca godišnje).

Prema provedenim istraživanjima pokazalo se kako se u svijetu reciklira manje od 1% mobitela. Procjenjuje se da se u Hrvatskoj godišnje baci 30 – 40 tisuća tona EE-otpada(oko 7 – 11kg po stanovniku godišnje).

Promjene kreću od pojedinaca,a mi kao obrazovna ustanova imamo mogućnost potaknuti učenike i roditelje na aktivno djelovanje kroz različite aktivnosti.

Od 24.11.do 4.12.2014.trajala je Akcija prikupljanja EE-otpada u Matičnoj i područnim školama.

Prikupljao se sitniji otpad te se najviše prikupilo starih računala,mobitela,glačala,DVD uređaja,i ostalih malih kućanskih uređaja. Osim učenika i roditelja,odazvali su se i mještani koji su donijeli otpad u prostorije škole. U PŠ Slavonski Kobaš ,nažalost, nije bilo odaziva.

Za organizaciju Akcije po školama bile su zadužene članice Projektnog tima: u MŠ Oriovac- Đurđica Kuleš, učiteljica RN; u PŠ Slav. Kobaš-Julijana Kolundžić, učiteljica RN i u PŠ Brodski Stupnik -Emica Pišonić, učiteljica RN. Odvoz otpada organizirali smo uz pomoć tvrtke EKO MOBILE-ovlašteni koncesionar za odvoz otpada, te se otpad otpremio u četvrtak 4.12.2014.g.u za vrijeme prve smjene. Učenici su pomagali odnijeti manje uređaje .

Inače, može se naručiti besplatan odvoz svih vrsta EE-otpada na cijelom području RH na nekoliko načina:

pozivom na besplatni telefon 0800 444 110

-  slanjem SMS poruke na tel. broj 098 444 110

-  putem elektroničke pošte na prijava@eeotpad.com

-  unosom naloga na web stranici www.eeotpad.com.

Projektni tim najavljuje sljedeću Akciji koja će se održati u travnju  2015.g.

Ovim putem zahvaljujemo svim učenicima i njihovim roditeljima te ostalim sudionicima koji su pomogli da se ova Akcija uspješno odradi  .

Projektni tim škole

Oriovac,4.12.2014.g.

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 9. 12. 2014.