Bijela roda, važna za Slavonski Kobaš, važna za Europu

Rode su ptice selice i strogo zaštićena vrsta u Republici Hrvatskoj. Imaju važnu ulogu u ekosustavu i očuvanju biološke raznolikosti. Život i opstanak roda vezan je za ljude jer one grade gnijezda isključivo u ljudskim naseljima, a blizu izvora hrane. Vođeni tim saznanjem i činjenicom da je Sl. Kobaš selo s najvećim brojem rodinih gnijezda u Brodsko-posavskoj županiji (podaci iz pilot projekta „Zaštita i očuvanje bijele rode“ iz  2009.) 17. ožujka 2015. u PŠ Slavonski Kobaš održano je predavanje na temu „Bijela roda, važna za Slavonski Kobaš, važna za Europu“.

Prezentaciju je pripremila Vesna Andrić, dipl.ing.biol., stručna savjetnica iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Brodsko-posavske županije - Natura Slavonica.

Predavanje je održano i za potrebe projekta „Kobaške rode“ koje provode učenici 1.k razreda sa svojom učiteljicom Julijanom Kolundžić. Prošavši u drugi krug natjecanja u projektu „Mali ekolozi-velike nagrade“, počeli su sa provedbom istog, a jedna od stepenica je i dogovoreno predavanje.

Predavanju su prisustvovali učenici 1., 2., 3. i 6. r., roditelji učenika 1.r. , nastavnica biologije i  učiteljice razredne nastave. Bilo je zanimljivo, učenici su surađivali i pokazali zavidno znanje.

Julijana Kolundžić, učitelj mentor

objavio: Svijetlana Škrobo   datum: 20. 3. 2015.