Projekt Šafran

Projekt  Šafran (The Crocus Project) namijenjen je učenicima u dobi od 11-18 godina. Projekt je cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta. Projekt Šafran na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Pozadina Holokaustu

Nakon što je pretrpjela poraz u Prvom svjetskom ratu (1914.-1918.), Njemačka je zapala u mnoge ekonomske i socijalne problem. Tisuće je ljudi bilo gladno i bez posla. Njemački se narod nadao da će politički vođe riješiti njihove probleme.

Tijekom 30-ih godina, nacional-socijalisti, poznati još i pod imenom nacisti, govorili su da mogu riješiti probleme Njemačke. Postali su vrlo popularni i 1933. godine oformili su vladu. Vođa im je bio Adolf Hitler. Razdoblje od 1933.- 1945. godine često se naziva i „nacističkim razdobljem“.

Glavna meta za okrivljavanje nacistima su bili Židovi. Davidova zvijezda židovski je simbol  i nacisti su u svim zemljama u kojima su bili na vlasti prisilili Židove da nose zvijezde na odjeći. Zbog toga su se isticali među ostalim ljudima. Nacistički progon Židova jedno je od najsramotnijih poglavlja u povijesti 20. stoljeća.

Nacisti su židovske obitelji iz cijele Europe slali u koncentracijske logore, gdje su milijuni ubijeni ili su umrli od gladi. Ubijeno je 6 milijuna Židova od toga milijun i pol židovske djece, a i tisuće druge djece poslano je u smrt jer nacisti nisu željeli da žive.

Nacističko ubijanje milijuna europskih Židova i drugih, uključujući i one koji su umrli u ropstvu,od bolesti ili gladi, poznato je kao „Holokaust“.

Zašto sadimo žute šafrane

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu opskrbljuje škole lukovicama žutih šafrana koje se u jesen sade u sjećanje na milijun i pol židovske djece koja su stradala u Holokaustu,kao i tisuće druge djece koja su bila žrtve nacističkih zločina. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače otprilike u vrijeme velikog međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27.siječnja).

I naša škola je uključena u ovaj projekt te učenici osmih razreda i područne  i matične škole u školskom okolišu sade lukovice šafana.

Dolje na slikama možemo  vidjeti učenike osmih razreda kako sade lukovice u listopadu ove nastavne godine.

Preostaje nam pratiti što će se dalje događati i nadati se da će nam šafrani procvjetati.

Kad početkom proljeća procvjetaju šafrani, prisjetimo se djece koja su umrla.

No, prekrasno nas cvijeće podsjeća i na to da čak i nakon najstrašnijih događaja opet započinje novi život i da se možemo nadati da će stvari biti bolje nego prije.

Anne Frank

1944. godine Gerrit Bolketstein, član nizozemske Vlade u egzilu u radijskom je prijenosu iz Londona izjavio kako se nada da će nakon rata prikupiti svjedočanstva očevidaca o patnjama nizozemskog naroda pod Njemačkom okupacijom koja bi se mogla učiniti dostupnima javnost. Kao primjer izrijekom je naveo pisma i dnevnike. Ovaj prijenos čula je mlada židovska djevojka po imenu Anne Frank, koja se sa svojom obitelji i prijateljima skrivala u tajnom skloništu u Amsterdamu. Vodila je dnevnik o svojim doživljajima od samog početka skrivanja 1942. godine.

Anne je pomislila kako je to sjajna ideja, te je napisala: „Zamisli samo kako bi bilo zanimljivo kad bih objavila roman o tajnom skloništu!“ U svibnju 1944.ideja o tom romanu poprima ozbiljan oblik:  „Nakon mnogo razmišljanja, napokon sam započela svoj „Achterhuis“ („tajno sklonište“), i u mojoj glavi praktički je dovršen, iako neće ići tako brzo, ako uopće ikad i krene.“

Dnevnik Anne Frank pronađen je u tajnom skloništu nakon što je obitelj uhićena, te ga je pažljivo čuvao Miep Gies, jedan od ljudi koji su pomagali obitelji. Miep je dnevnik predao Ottu Franku, zajedno s Anneinim bilježnicama i neuvezanim listovima papira, kad se ovaj vratio u Amsterdam.

Dnevnik i dalje čitaju milijuni ljudi diljem svijeta.

Popis knjiga vezanih uz Holkaust

Kako objasniti Auschwitz svom djetetu, Annette Wieviorka, Spomen područje Jasenovac, Zagreb, 2008.

Zar je to čovjek, Primo Levi, Znanje, Zagreb, 1993.

Djetinjstvo u logoru, Jona Oberski , Znanje, Zagreb, 1986.

Kradljivica knjiga, Markus Zusak, Profil, Zagreb, 2008.

Dnevnik jednog čudovišta, Zora Dirnbach, Kulturno društvo “Miroslav Šalom Freiberger“, Zagreb, 1997.

Čovjek bez sudbine, Imre Kertesz, Fraktura, Zagreb, 2003.

Online šafran klub

Ovo je sigurni internetski forum kojim upravlja Zaklada Anne Frank, gdje škole koje sudjeluju u projektu mogu izmjenjivati iskustva u vezi s projektom, objavljivati poruke i fotografije, te sklapati nova prijateljstva.

Za prijavu posjetite stranicu www. hetireland.org/crocus/

Monika Tomljenović i Erika Ribičić,8.b

Učiteljice: Elizabeta Klaić

Antonija Jagodar

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 30. 10. 2015.