Projekt ''Zdravlje dolazi s hranom''

Projekt ''Zdravlje dolazi s hranom'' prijavljen je na natječaj ''Jana-voda s porukom'' – ''Mijenjam sebe mijenjam svijet'',  koji je bio otvoren od 20.veljače do 20.ožujka 2015.g.,  u kategoriji ''Radionice osobnog razvoja''.

Na natječaj je pristiglo više od 150 prijavljenih projekata, a projekt naše škole izabran je među četiri projekta koji zadovoljavaju tražene  kriterije natječaja.

O realizaciji projekta odlučivalo se prikupljanjem ''kapljica'' na web stranicama ''Jana –voda s porukom'' od 1.10.2015.do 20.11.2015.g. te je prikupljen dovoljan broj kapljica.

Zahvaljujemo svima na potpori u prikupljanju dovoljnog broja glasova za realizaciju projekta.

Projekt ''Zdravlje dolazi s hranom''

Cilj je poboljšati prehranu učenika tijekom boravka u školi uvođenjem kvalitetnijih obroka (topli napitak,kuhani obrok ,voće i povrće ).

Kratak opis :

Učenici su kontinuirano izražavali nezadovoljstvo prehranom, a ankete su pokazale da učenici žele promjene u školskoj kuhinji (83,4% ispitanih učenika) kao i njihovi roditelji.

Oko 80% učenika se hrani u školskoj kuhinji,a ankete pokazuje da je njih 51,4% ponekad,a 34,9% često gladno.

Ovim Projektom škola nastoji doprinijeti povećanju svijesti učenika i roditelja o važnosti zdrave prehrane djece školske dobi te tako utjecati na pozitivne promjene na globalnoj razini. Opremanjem školske kuhinje poboljšava se prehrana učenika tijekom boravka u školi(uvođenje toplih obroka)  te se učenici poučavaju vještinama pripremanja zdrave hrane(stjecanje znanja,vještina i vrijednosti za poboljšanje kvalitete života).

Aktivnosti projekta:

Radionice  za roditelje ( predavanja o Zdravoj prehrani,razmjena iskustava/recepata, zajedničko pripremanje obroka :roditelji i djeca)

Radionice za učenike

Teme radionica:

1. i 2.r priprema Voćne salate

3.i 4.r priprema zdravog doručka (integralni kruh s mliječnim namazom i čaj)

5.i 6.r. (kuhani obrok-riža, u suradnji s kuharicom škole)

7.i 8.r. kuhani obrok (po izboru učenika)

Implementacija HACCP načela(  u školskoj kuhinji u MŠ Oriovac  i Pš Slavonski Kobaš)

Opremanje kuhinje (Šalice, zdjelice za varivo, jedeći pribor; profesionalni štednjak, profesionalni  hladnjak)

Osnovati Tim za školsku kuhinju ( s ciljem evaluacije svih aktivnosti Projekta te unapređenja školske kuhinje i nakon završetka Projekta).

Trajanje projekta: tijekom 2015./2016. školske godine

Voditeljica projekta:

Emica Pišonić,dipl.učiteljica, voditeljica Projektnog tima škole

Asistentice projekta:

Đurđica Kuleš, učiteljica razredne nastave i Mirela Aladrović, bacc.oec., volonterka LAG Posavina.

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 19. 11. 2015.