Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači, a od prošle godine obilježavamo ga i u našoj školi.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Dječak koji je u školu došao u ružičastoj majici (kao znak podrške majci oboljeloj od raka dojke), zbog boje majice postao je žrtva vršnjačkog nasilja. Kao znak podrške dječaku, neki školski kolege također su obukli ružičaste majice. Na taj dan, u cijeloj zemlji se organiziraju razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilja među vršnjacima.

Učenike smo ove godine potaknuli da 24.02. obuku ružičaste majice i podrže ovu inicijativu. U razredima su provedene radionice „Budi istjerivač nasilja“ u kojima se govorilo o važnosti reagiranja na slučajeve nasilja kojima svjedočimo, te o važnosti razlikovanja prijave nasilja od tužakanja. Učenike sedmih razreda posjetili su djelatnici policije ta im održali predavanje „Prijateljstvo, a ne nasilje“ s posebnim naglaskom na problematiku nasilja putem interneta i društvenih mreža. U matičnoj školi postavljen je i pano posvećen ovom danu; na panou se nalaze poruke nenasilja namijenjene učenicima.

Borba protiv nasilja u školama traje svakoga dana, a Dan ružičastih  majica kao simbol naše borbe obilježavat ćemo i dalje. Pozivamo roditelje da nam pomognu kod djece osvijestiti važnost prijave nasilja koje vide u svojoj okolini te da i iduće godine ponosno nose ružičaste majice u školu.

Ana Zdjelarević, mag.psych.

objavio: Ivana Brekalo   datum: 26. 2. 2016.