EKO-PROJEKT "Mislim zeleno, čuvam zemlju"

Učenici 4. a razreda naše škole uključili su se u ekološki projekt „Mislim zeleno, čuvam zemlju“. Projekt provodi Udruga učitelja razredne nastave „Zvono“ i  E-Twinning , Erasmus +, platforma za povezivanje učitelja,razvoj suradničkih projekata i dijeljenje ideja u Europi.

Cilj projekta je  kroz niz međupredmetnih aktivnosti potaknuti učenike da budu aktivni građani u odnosu prema  planeti Zemlji i  njenim resursima koje koristimo.
Učenike se nastoji kroz aktivnosti osvijestiti ekološki prihvatljivim djelovanjem koje će ih potaknuti da i sami pristupaju ovoj temi razmišljajući, aktivno se uključiti i djelovati u svojoj zajednici.
Svi događaji  trebaju se  realizirati do Dana planete Zemlje 22.04.

Zadaci u projektu su usvojiti zdrav način života i razumjeti kako prehrana, tjelesna aktivnost i odluke o vlastitom ponašanju i odnosima s drugim ljudima utječu na tjelesno, mentalno, emocionalno i socijalno zdravlje .Razvijati svijest kod učenika o povezanosti njih samih s okolišem, kao i osjetljivost prema njemu, izgraditi pozitivan odnos učenika prema okolišu, razvoj stava "i ja mogu učiniti nešto za svoj okoliš!", aktivan, istraživački i optimističan pogled na svijet.
Učenik bi na kraju projekta trebao:razlikovati pojmove „zdravi okoliš„ i „održivi razvoj“ ,primjerom objašnjavati ulogu koju zdravi okoliš ima za dobrobit pojedinca i lokalne zajednice,opisivati postupke u obitelji, školi i lokalnoj zajednici kojima se pridonosi održivome razvoju,razumjeti  zašto je odgovorno ponašanje svih prema vlastitoj, tuđoj i zajedničkoj imovini važan dio održivog razvoja , sudjelovati u akcijama prikupljanja staroga papira, čepova, odjeće.

Mogućnosti za sudjelovanje u projektu su različite. Aktivnosti se mogu realizirati kroz radionice,webinare,snimanjem video klipova i glazbenih uradaka.

Naši učenici će odraditi tri aktivnosti : sadnja jagoda u okolišu škole, izrada eko brošure i razglednice s eko tematikom. Nakon odrađenog projekta brošuru i razglednicu namjeravamo poslati Turističkoj zajednici grada Slavonskog Broda kako bi postali naši partneri u nekim budućim projektima.

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 4. 4. 2016.