Svjetski dan učitelja

Zajednička poruka u povodu Svjetskog dana učitelja
5. listopada

Na Svjetski dan učitelja podsjećamo na to da su kvalitetni učitelji od ključne važnosti u pružanju kvalitetnog obrazovanja te se tako pridružujemo roditeljima i zajednicama diljem svijeta. Kroz svakodnevni rad učitelji daju ogroman doprinos općem razvoju gradeći njegove ljudske temelje- razvijajući djetetov kapacitet i želju da uči.

Kao što znamo, širom svijeta milijuni djece suočeni su s mnogo problema, bio to nedostatak hrane, skloništa ili nezbrinute osnovne tjelesne i emocionalne potrebe. Još uvijek se mnoga moraju nositi s golemim preprekama u stjecanju osnovnog obrazovanja. Na Svjetski dan učitelja također se moramo sjetiti koliki je učiteljima izazov pružiti učenicima dobro obrazovanje temeljeno na visokim standardima kao i učiniti škole mjestima gdje se djeca osjećaju dobrodošlima i ohrabrenima, gdje se prema svakom djetetu odnosi s dostojanstvom omogućujući mu tako da ispuni sav svoj potencijal.

Na žalost, od preko 60 milijuna učitelja u svijetu, koji podučavaju više od milijardu djece, mnogi rade u vrlo teškim uvjetima. Većina ih radi u zemljama u razvoju, od toga mnogi u zajednicama u kojima postoji hitna potreba da se poboljšaju radni uvjeti, zadrže u struci vješti učitelji te pronađu dobri kandidati za buduće učitelje. U svakoj zajednici učitelji – kao i roditelji i djeca – imaju pravo na to da se njihov glas čuje. Prema tome, na današnji dan želimo da se glas učitelja čuje te da pomognu u oblikovanju i donošenju odluka u obrazovanju koje oni sami moraju izvršavati.

Danas imamo priliku da slavimo učitelje. Najbolje ćemo to napraviti tako da 365 dana godišnje pokazujemo da razumijemo plemeniti i teški rad učitelja te da cijenimo njihovo zalaganje za što bolje uvjete za podučavanje i usvajanje znanja. Također možemo odlučiti da baš danas svatko od nas kaže «Hvala» barem jednom učitelju.

objavio: Željko Aladrović   datum: 5. 10. 2009.