Naš učitelj u Finskoj (Erasmus +)

U sklopu Erasmus + od 7. do 10. listopada 2018. godine u finskom gradu Tampereu održan je kontaktni seminar pod nazivom „Participating and Learning Child“, a na kojemu je sudjelovao učitelj engleskoga jezika Antun Javor s još dvoje sudionika s područja cijele Hrvatske.

Seminar je održan u svrhu boljeg upoznavanja Erazmus + programa s naglaskom na rani odgoj i obrazovanje (ECEC – Early Childhood Education and Care); proširivanja znanja o sklapanju strateških partnerstava KA2  aktivnosti, kao i KA1 aktivnosti te bliže upoznavanje finskog obrazovnog sustava.

Seminari su se sastojali od brojnih predavanja i radionica na kojima su se mogli vidjeti primjeri dobro napisanih projekata pri čemu su predavači skrenuli pozornost na bitne odrednice pri njihovu pisanju; na koji način oformiti strateško partnerstvo; vrste partnerstava (KA201, KA229, KA1). U sklopu seminara preko 40 sudionika iz 14 zemalja Europske Unije moglo je posjetiti lokalne vrtiće i osnovne škole. Pri posjetu školama mogle su se vidjeti očite razlike u odnosu na hrvatski obrazovni sustav – od onih očitih koji su financijske prirode te drugačijeg pristupa nastavi i vođenju pedagoške dokumentacije (koja je uvelike smanjena u odnosu na naš sustav); do onih koje kreću od pojedinca – samog učitelja. Finski obrazovni sustav, po mišljenju učitelja, daleko je napredniji od našega te će proći još puno vremena dok se približimo njihovim standardima, stavovima, spremnosti na promjene i onoga što je bilo itekako očito – stava društva prema učiteljskom pozivu i učiteljima.

Učitelj Javor je seminaru pristupio s idejom upotrebe određene vrste igara u nastavi te uključivanju pokreta, a ne pretežito sjedilačkom tipu nastave, što je u konačnici privuklo partnere iz Finske, Španjolske, Danske, Njemačke i Poljske. U nadolazećem periodu do veljače 2019. predstavnici tih zemalja, zajedno s našim učiteljem, raspisivat će projekt tipa KA2, koji bi, ako prođe na natječaju, uključivao razmjenu učitelja i učenika te provođenje projektne ideje koja je potekla iz naše škole. Cijelome timu želimo puno uspjeha i dovođenju projekta takvih razmjera u našu školu.

objavio: Ivan Pehar   datum: 21. 10. 2018.