Posjet Zagrebu

Vrijeme došašća ili adventa u hrvatskim se običajima znatno promijenio. Naš glavni grad već nekoliko godina unazad zadivljuje domaće i strane turiste svojom kulturnom i povijesnom baštinom kao i gastronomskom ponudom te ruši sve rekorde brojnošću posjetitelja. Naša škola, kao i naši učenici, poželjeli su biti dio te čarobne priče koju mogu osjetiti i istinski doživjeti.

Pomno planiran posjet našoj prijestolnici realizirali smo u petak 14.12.2018. polaskom ispred OŠ ¨Dr.Stjepan Ilijašević¨ u Oriovcu. Učenici sedmih i šestih razreda u pratnji svojih razrednika Ivane Dujić, Ane Vizjak, Ivana Pehar, Marije Tomljenović, Slađane Kristek  i Antonije Jagodar putovali su autobusom u organizaciji Turističke agencije Astralis.

Putovanje je proteklo prema planiranom vremenu: u Zagreb smo stigli u 18 h. Ono što učenici gledaju preko televizijskih ekrana, postala je stvarnost. Šetnja Zrinjevcem ispunila je sva njihova očekivanja. Glavni željeznički kolodvor, kao i spomenik prvom hrvatskom kralju Tomislavu osvježio je znanja iz povijesti. Zimske radosti na ledu kao i brojni sadržaji za djecu i odrasle upotpunio je laganu šetnju do glavnog zagrebačkog trga- Trga bana Josipa Jelačića. Uz brojne štandove, učenici su se divili raskošnom svijetlu, tisućama lampica, maštovitim božićnim inspiracijama kao i pjesmama uličnih izvođača. Trg bana Josipa Jelačića uvijek je početak i kraj naših najvećih povijenih, vjerskih, sportskih, ali i osobnih događaja i napredaka. U tim mislima nastavili smo šetnju glavnom zagrebačkom ulicom Ilicom preko Frankopanske sve do Hrvatskog narodnog kazališta. Nekima će posjet operi biti početak kulturne i duhovne hrane,a prvi i zadnji put takvom dogaćaju, no sigurno je jedno – nitko neće ostati ravnodušan. Sama unutrašnjiost kazališta, raskošne lože i balkoni učenicima daju autentičan doživljaj prošlosti o kojoj su slušali ili gledali na filmovima.Operni pjevači i glumci postali su stvarnost koja je zaokupila pažnju naših sedmaša i šestaša. Puccinieva La Bohème postala  je jedna od najpopularnijih opera u povijesti. Libreto je nastao prema romanu Prizori iz života boema Henrija Murgera, koji opisuje studentski i umjetnički svijet pariške Latinske četvrti. Potresna priča o mladim i siromašnim pariškim umjetnicima te njihovim nesretnim ljubavima osvojila je svjetske operne kuće i poslužila mnogim autorima kao inspiracija za stvaranje novih djela različitih žanrova. Rodolphe i Mimi nositelji su glavnih zbivanja u kojima pratimo sudbinu nekoliko mladića i djevojaka koji unatoč siromaštvu i bijedi ne gube vjeru u ljubav. Tragičan kraj i smrt Mimi samo pojačavaju potresan dojam velike ljubavne priče koja i danas uzbuđuje i stare i nove ljubitelje opere. Puccini je njome osvojio svjetske pozornice pokazavši velik skladateljski talent te podario naraštajima nezaboravne arije i duete koji sublimiraju sve ono najljepše u njegovu opernom stvaralaštvu.

Iako vidno umorni, zagrebačka adventska večer ispunila je naša očekivanja. Uz raskoš osvijetljenih ulica i trgova, proširili smo iskustveno znanje iz Povijeti, Glazbene i Likovne kulture, Vjeronauka, a nismo zaboravili ni na uspjehe naših nogometaša i tenisača pa smo naknadno navijali : ¨ Hrvatska, Hrvatska ! ˝ Da je Božić blizu i da se zima ne šali , potvrdile su nam pahuljice snijega koje su nas dočekale na autocesti i Oriovcu. Sreći nije bilo kraja kada smo stigli u 1h iza ponoći . Napor i zalaganje razrednika uvijek je naplaćen radosnim i zadovoljnim licima učenika i njihovih roditelja.

Antonija Jagodar, prof.

objavio: Ivan Pehar   datum: 21. 12. 2018.