21.3. – Dan darovitih učenika

Dan darovitih učenika obilježava se u školama prema preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a sa svrhom senzibiliziranja javnosti o potrebi sustavne brige za takve učenike.

Vođeni time da svi imaju koristi od učenja na drugačiji način, ali potencijalno daroviti imaju i potrebu za „drugačije i više“, te od istog najviše i profitiraju, u  našoj školi ove školske godine djeluju tri grupe potencijalno darovitih učenika.

Učenici četvrtog i šestog razreda sudjeluju u projektu Udruge Klikeraj „Škola za 21.st., škola za kreativnost“ zajedno s još 22 osnovne škole s područja istočne Hrvatske. Učenici četvrtog razreda uključeni su program radionica za poticanje kreativnog mišljenja uz pomoć didaktičkih igara. Učenici šestog razreda uključeni su u program projektnog učenja na kraju kojega će posjetiti Ljetnu školu kreativnost u Osijeku. Osim projektnih aktivnosti, potencijalno daroviti učenici šestog razreda, u sklopu izvannastavne aktivnosti, pohađaju i program emocionalnog opismenjavanja.

Uz sve navedeno, škola se priključila i projektu Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanja obrazovanja – Izrada i primjena instrumenata za identifikaciju darovitosti u području matematike u kojem sudjeluju učenici četvrtog razreda te njihovi roditelji i učitelji. Cilj projekta je izraditi instrumentarij s nacionalnim standardima koji će biti dostupan svim osnovnim školama za potrebe identifikacije darovitih učenika u području matematike.

Na temelju ranije navedenog, smijemo reći da naša škola u sklopu svojih mogućnosti pokazuje motivaciju ka pružanju podrške darovitim učenicima. Nadamo se i da razbijamo mit „ako djecu stavimo u posebne skupine, postat će snobovi“- ako je suditi po onome na školskih hodnicima -  naši učenici danas sa skromnim osmjehom jedni drugima čestitaju Dan darovitih učenika na koji ih podsjeća pano postavljen u holu škole.

Jer, kojoj god skupini pripadali, svakodnevno ih učimo da je svatko u nečemu dobar i da nastoje jedni kod drugih gledati i poticati kvalitete koje imaju.

Ana Zdjelarević, mag.psych.

objavio: Emica Andrijević   datum: 21. 3. 2019.