Terenska nastava osmih razreda – Karlovac

U sklopu pilot-projekta Posjet učenika osmih razreda Pakracu i Karlovcu, a u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, učenici naše škole izabrani su za posjet Karlovcu

2. svibnja 2019. učenici 8.a/b/k s voditeljicom Jasnom Vidmar i učiteljima Antonijom Jagodar, Svjetlanom Milašin i Renatom Vidović proveli su dan na jednodnevnoj terenskoj nastavi u Karlovcu. Arrivabus je pružila usluge prijevoza koji su bili dogovoreni s navedenim Memorijalnim centrom. Cijela IUN je bila financirana od strane MZO i Memorijalnog centra.

Po dolasku u Karlovac otišli smo na ručak i dobili lunch pakete (oko 12:00 sati).

Ishodi terenske nastave su bili učiti o vrijednostima Domovinskog rata i bitkama koje su se vodile na području Karlovačke županije te se upoznati s kulturnom i povijesnom baštinom toga kraja. Navedeni ishodi su ostvareni kroz predavanje Domovinski rat na karlovačkom području koje je trajalo od 13.00 do 13.45 sati. Tijekom predavanja učenici su produbili znanja o razdoblju nakon raspada Jugoslavije i nastanku samostalne i suverene hrvatske države.

Potom je uslijedilo razgledavanje Gradskog muzeja Karlovac uz stručno vodstvo kustosice gdje su razvijali vještinu promatranja i zapažanja bitnoga. Nakon toga smo razgledali Karlovačku zvijezdu (stari grad) te se oko 15.00 sati uputili prema Turnju gdje nas je stručni vodič upoznao s Vojnim kompleksom Turanj, koji je jedan od najvažnijih spomen područja iz Domovinskog rata na prostoru Karlovca. Nakon fotografiranja uz izložene tenkove i zrakoplove uputili smo se do Aleje hrvatskih branitelja gdje je predavačica objasnila značenje postavljenih spomen ploča, piramida kao i oslikanih stupova. Posljednje odredište nam je bila Aqutika (slatkovodni akvarij) Karlovac. Učenici su kroz predavanje mogli vidjeti i razlikovati vrste slatkovodnih riba, njihovu prilagodbu, način prehrane i razmnožavanja uz stručno vodstvo.

Učenici su se upoznali s novim pojmovima vezanim za razdoblje Domovinkog rata, ali i pojmovima vezanim uz ihtiologiju te kulturu i arhitekturu.

Oko 17.00 sati uputili smo se domovima, a oko 20.00 sati sretno smo stigli.

Učenici se pohvaljuju za pristojno ponašanje i uključenost u sve aktivnosti.

Voditeljica: Jasna Vidmar

objavio: Ivan Pehar   datum: 7. 5. 2019.