Male kreativne socijalizacije skupine

Pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Centar za Socijalnu skrb Slavonski Brod u suradnji s osnovnim školama već niz godina provodi program „Male kreativne socijalizacijske skupine“. U ovoj školskoj godini, nakon dužih nastojanja, programu se po prvi puta uspjela priključiti i jedna škola izvan užeg područja Slavonskog Broda - naša škola.

Riječ je programu koji se provodi u skupini djece, a ima za ciljeve: razviti socijalne i komunikacijske vještine, osvijestiti važnost emocija u svakodnevnom životu i u odnosu s drugima, poticati filozofiju nenasilja u rješavanju sukoba, osvijestiti važnost pozitivnog mišljenja o sebi, poticati jačanje samopouzdanja te osnažiti osobne dobre strane. Program se ove godine provodio u Područnoj školi Slavonski Kobaš, a provodile su ga Ivana Azapović, prof.soc.pedagoginja i suradnica Centra za Socijalnu skrb te školska psihologinja. Od prosinca 2018. godine pa sve do svibnja 2019. godine voditeljice su s učenicima imale više od 20 susreta po 2 školska sata tjedno. Učili smo o uvažavanju prijatelja, važnosti komunikacije unutar obitelji, važnosti prepoznavanja emocija, nošenju s  ljutnjom, nenasilnom rješavanju sukoba, odupiranju negativnom utjecaju vršnjaka itd. Osluškujući potrebe skupine, voditeljice su nekoliko susreta za redom posvetile i temi ponašanja u internetskom svijetu povodom čega smo imali i gosta predavača- Irenu Held, struč.spec.crim. Uz to, upoznali smo pobliže Slavonski Kobaš te prigodno obilježili Božić, Valentinovo i Uskrs; povremeno smo na sudjelovanje pozvali i roditelje.

Druženje smo završili u pozitivnom tonu, uz pitanja učenika mogu li se ovako nastaviti družiti i sljedeće godine. Nadamo se da će program nastaviti provoditi i u budućnosti u nekoj od naših škola; roditeljima zahvaljujemo što su učenicima bili podrška u redovitim dolascima i sudjelovanju, a učenike za isto pohvaljujemo.

Ana Zdjelarević, mag.psych.

objavio: Ivan Pehar   datum: 11. 6. 2019.