2023-10-23 16:05:17

Dani europske baštine

Manifestacija „Dani europske baštine“ pod vodstvom je Vijeća Europe, a njome se proslavlja kulturna baština svih europskih zemalja, regija, gradova i manjih sredina svake godine u rujnu i listopadu.


Tema Živa baština naglašava važnost zajedničke kulturne baštine zajednice europskih naroda, a posebice nematerijalne kulturne baštine. Ministarstvo kulture i medija uz to obilježava dvadesetu godišnjicu usvajanja Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, na temelju koje je upisano više od 200 nematerijalnih kulturnih dobara u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske, od kojih su 21 upisana na UNESCO-ove popise nematerijalne kulturne baštine.

Živa baština zajednička je paneuropska tema Dana europske baštine 2023. koja se odnosi na prakse, znanja i vještine koje se generacijski prenose, a još uvijek su u aktivnoj uporabi. Društvene grupe i zajednice neprestano rekreiraju živu baštinu i prilagođavaju je promjenama u kulturi te krajolicima i mjestima koje nastanjuju aktivnim sjećanjem i izvedbom aktivnosti ili rituala vezanim uz određeno znanje ili događanje.

Organizatori događaja žele:

  • informirati javnost o europskom kulturnom bogatstvu i raznolikosti
  • potaknuti zanimanja za europsku kulturnu baštinu
  • suzbijati rasizam i ksenofobiju i poticati veću toleranciju prema drugim kulturama u cijeloj Europi
  • informirati javnost i vlade (ili tvorce politika) o potrebi da se zaštiti kulturna baština
  • pozvati Europu da reagira na društvene, političke i gospodarske izazove s kojima se suočava kulturni sektor.

Tema nam pruža priliku da promislimo o našoj bogatoj i raznolikoj materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini u svjetlu sve izraženijih društvenih promjena i migracija.

Na satovima Likovne kulture, pomoću uređenih panoa i prezentacija, učenici petih, šestih i osmih razreda upoznati su s posebnostima naše zemlje. Hrvatska je, zahvaljujući različitim društvenim uređenjima kroz povijest, atraktivnom i povoljnom geografskom smještaju, pozicionirana na visokom trećem mjestu UNESCO-ove ljestvice zaštićenih dobara.

Učenici su dobili teme za istraživanje:

5. razred - Moj najdraži ručak (kako se postavlja stol i što su sve jela našeg podneblja),

6. razred - Posebnosti moga mjesta,

8. razred - Legende našeg kraja (tema koja uključuje legendau o slici s Kloštra, običaj procesije uoči Velike Gospe, tri ljetne nedjelje i večer uoči Velike Gospe)

Tijekom rujna i počekom listopada učenici su izradili radove koje možete vidjet u prilogu.

Ove su godine školska knjižničarka Svjetlana Janđik i učiteljica LK Alena Martinović Mileusnić osnovale izvannastavnu aktivnost - Škrinja ručnog rada čiji je cilj prenositi osnove ručnog rada u šivanju, vezenju i izradi ukrasa od vune, komušine, a ishodište je u tradicionalnim ručnim radovima. Cilj je isto tako i praktična funkcionalna uloga ručnog rada, kao i  razvoj fine motorike.

Škrinju pohađaju četiri učenice iz 4. razreda (Ema J., Marija J., Patricija K., Nikolina M.), učenica 5. razreda (Karla Grivičić), učenice 6. razreda (Ema Č. i Mia V.) te učenica 8. razreda (Irena M.)

Učenici su osvijestili da materijalnu  baštinu treba čuvati, a duhovno njegovati prenošenjem i održavanjem jer je ona ono što jesmo, iz čega izrastamo, dio našeg identiteta.

Baština je neiscrpan bazen naše prošlosti koju treba čuvati i njegovati, prenositi, održavati, ona čini najčvršći temelj našeg identiteta i našu posebnost.

Svi smo pozvani biti čuvari baštine.

Učiteljica Likovne kulture: Alena Martinović Mileusnić


Osnovna škola "Dr. Stjepan Ilijašević" Oriovac