2018-03-28 19:30:23

Integirani dan u Slavonskom Kobašu: „Kobaška povijest i poznati Kobašani“

Danas (28.3.2018.) se održao integrirani dan u Područnoj školi u Slavonskom Kobašu: „Kobaška povijest i poznati Kobašani“. U organizaciju integriranog dana uključili su se Josip Jagodar (učitelj hrvatskog jezika), Julijana Kolundžić (učiteljica razredne nastave), Alena Martinović Mileusnić (učiteljica likovne kulture) i Marija Rendić (učiteljica matematike). Učenici su se podijelili u šest skupina.

Prva skupina, učenici 1.K i 2.K razreda i njihove učiteljice Terezija Ferić i Kristina Milašin Zeba su s učenicima posjetile kuću Kate Sekulića te su ondje poslušali priču kako se nekad živjelo u Slavonskom Kobašu. Druga skupina, učenici 3.K i 4.K razreda i njihove učiteljice Jasmina Horvatović i Julijana Kolundžić posjetile su kuću Kristine Pavlović te su ondje poslušale odsječke života iz života bake te kako se živjelo u Kobašu. Nakon toga su učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama otišli u prostorije KUD „Matija Gubec“ gdje ih je dočekao predsjednik gosp. Antun Baćo te članovi KUD-a Antun Klaso, Anica Baćo i Ankica Rendić. Potom je Ankica Rendić pred učenicima i učiteljicama obukla mušku i žensku lutku u šokačke narodne nošnje te pojasnila učenicima kako se koji dio nošnje zove. Nakon toga, učenici i učiteljice vratili su se u školu te su pravili plakate dok su drugi mijesili smjesu za kobaške medenjake i prace  s Mandom Mitrović koja je pripremila sve za kolače. Izmijenjivali su se u pravljenju kolača te su na kraju ispekli kolače koje su učenici pojeli.

Treću skupinu činili su učenici 5.K  razreda s razrednicom Slađanom Kristek i učiteljicom Maricom Jularić. Oni su najprije posjetili prostorije NK „Slavonac“ gdje ih je dočekao Antun Klaso koji im je pokazao prostorije kluba i ispričao kratku povijest kluba. Potom su učenici poslušali povijest kuća u kojima su stanovali židovi. Goran Koundžić ispričao im je povijest pontonskog mosta na kojemu je radio te pokazao fotografije. Potom su učiteljice obišle s djecom spomenik poplavi iz 1880, spomenik u parku iz 1912., spomenik poginulim braniteljima i civilima iz domovinskog rata, pokazale križeve krajputaše te ispričali povijest o bivšoj ciglani.

 

U četvrtoj su skupini bili učenici 6:K razreda s razrednikom Ivanom Peharom  i učiteljem Pjerom Zukanovićem. Oni su najprije posjetili prostorije KKK „Oriolik“ gdje ih je ugostio predsjednik mr. sc. Stjepan Pišonić te pokazao prostorije i ispričao povijest kajak-kanu kluba u Slavonskom Kobašu. Potom su otišli do stare škole i školskih stanova gdje im je prezentirana povijest zgrada te povijest školstva u Slavonskom Kobašu. Učenici su poslušali i što se nalazilo u zgradama društvenog doma te kako se izgradio vatrogasni dom i Dobrovoljno vatrogasno društvo Slavonski Kobaš. Obišli su i stara vatrogasna kola te vatrogasni bunar. Na kraju su u školi poslušali i pogledali prezentaciju o poznatom Kobašanu Anti Premužiću, koju je priredio učitelj Ivan Pehar.

Petu skupinu činili su učenici 7.K razreda s razrednicom Renatom Vidović i učiteljicom Marijom Rendić. Oni su saznali sve o sakralnim objektima u Slavonskom Kobašu. Najprije ih je ispred kapelice sv. Ane dočekao gosp. Tomo Franić koji im je ispričao povijest kapelice i Nauselije. Potom su obišli kapelicu sv. Križa gdje ih je dočekala Kata Sekulić koja im je ispričala što zna o kapelici te pročitala svoja sjećanja o kapelici. Učiteljice su potom obišle s djecom župnu ckrvu sv. Ivana Krstitelja, župni dvor, ostatke pravoslavnog hrama sv. Georgija Velikomučenika i bivšu adventističku crkvu te ispričale o svakom lokalitetu nešto o tome kako bi učenici nešto naučili.

U šestoj su skupini bili učenici 8.K razreda s razrednikom Josipom Jagodarom i učiteljima: Alenom Martinović Mileusnić i Marijanom Ibrišimovićem. Oni su najprije obišli prostorije KUD „Matija Gubec“ gdje ih je dočekao predsjednik Antun Baćo i članica Anica Baćo te su im ispričali kako se razvijao KUD kroz povijest te nešto o kulturnoj i folklornoj baštini Slavonskog Kobaša. Nakon toga, obišli su rodnu kuću glazbenog pedagoga i dirigenta Mihaela Ferića koji ih je dočekao u kući i pokazao im svoja postignuća. Ispričao im je anegdote iz svojeg života. Iza kuće pokojnog akademskog slikara Zdravka Ćosića, učenike je dočekao njegov učenik gosp. Karlo Kolundžić koji im je ispričao kako je proveo 25 godina sa Zdravkom. Potom su učenici došli u školu, a pojedine učenice su slikale, dok im je gosp. Karlo pokazivao i usmjeravao ih. Dan ranije su učenici Matija Kikić, Ivan Čuletić, Lovro Klarić i Toni Matok s razrednikom Josipm Jagodarom postavili 29 putokaza na 9 lokacija kako bi se lakše pronašli lokaliteti.

U 11.00 sati je manji dio učenika s učiteljicom Alenom Martinović Mileusnić crtao i označavao topografsku kartu Slavonskog Kobaša, dok su četiri učenice slikale s gosp. Karlom Kolundžićem. Ostali su učenici poslušali predavanje generala zrakoplovstva, gosp. Josipa Čuletića, koji je ispričao učenicima kako je proveo svoj život u Kobašu i kako je napredovao u životu. Prenio im je važne poruke koje im mogu pomoći u budućem školovanju i napredovanju.

Na kraju su učenici imali natjecanje u znanju o povijesti Slavonskog Kobaša i poznatim Kobašanima. Učenici i učitelji su jako zadovoljni s organizacijom integiranog dana te već smišljaju što će organizirati nagodinu.

Josip Jagodar

Slike pogledajte u fotogaleriji


Osnovna škola "Dr. Stjepan Ilijašević" Oriovac