Djeca i mladi neprestano rastu i mijenjaju se, a ponekad se dogodi da osjećamo neugodne osjećaje i da nam treba mala pomoć kako bi vratili svoj život na pravi put. Možda je to problem sa samopouzdanjem ili tjeskobom, ili je možda neki događaj stao na put našoj sreći. Školski psiholog je ovdje da ti pomogne prebroditi teška vremena i da ti pomogne da izrasteš u odraslu osobu kakva stvarno želiš biti!

Što sve radi psiholog u školi?

• procjenjuje mogućnosti djeteta, posebice kao član povjerenstva za procjenu psihofizičkih sposobnosti za polazak djeteta u osnovnu školu, ali i kasnije (npr. kod slabijeg školskog uspjeha ili kod procjene darovitosti)
  • dijagnosticira specifične poteškoće i pomaže učenicima u postizanju boljeg uspjeha u školi
  • prepoznaje darovite učenike i razvija programe za jačanje njihovih sposobnosti
  • identificira poteškoće u odnosima s vršnjacima, emocionalne i/ili obiteljske poteškoće, te savjetuje učenike da ih prevladaju
  • izrađuje programe prevencije nepoželjnih oblika ponašanja, programe za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, razvijanje kreativnosti, učenje socijalnih vještina, itd.
  • reagira kada se u školi dogode sukobi ili nasilje, ali i kada se dogode teški događaji poput smrti bližeg člana obitelji nekog učenika i slično
  • pomaže roditeljima prepoznati i razumjeti razvojne i individualne potrebe pojedinačno ili na roditeljskim sastancima
  • uspostavlja kontakat s vanjskim institucijama koje su potrebne djetetu (npr. bolnice, centri za socijalnu skrb i sl.).
  • podučava učitelje i nastavnike razumijevanju različitih potreba učenika i potiče toleranciju na različitost
  • radi na sebi i stručno se usavršava
  • vodi dokumentaciju, piše izvješća, priprema i organizira edukativne materijale

Učenici obično dolaze kad se javi neki problem u odnosima s drugima, problemima u komunikaciji ili ako su naišli na neku prepreku u životu te im treba pomoć. Psiholog ne može odmah i u potpunosti riješiti problem, ali može prepoznati poteškoću o kojoj se radi te pružiti podršku i pomoć u svladavanju poteškoća.

Ponekad postane teško nositi sav teret sam/a. Psiholog ti pomaže otkriti što ti može pomoći. Slobodno se javi kada trebaš nekoga s kim ćeš razgovarati i tko će razumjeti što te muči.

Radno vrijeme: od ponedjeljka do petka 8:00 – 14:00 sati

Kontakt: tel 035/430-070; e-mail: ana.galic11@skole.hr