OBILJEŽILI SMO MJESEC HRVATSKE KNJIGE

„Dragi moji, možda vam se u prvi trenutak kad na to pomislite učini smiješnom izjava kako je čitanje važno i kako je za većinu ljudi u svijetu ići u školu i biti pismen  povlastica i sreća. Zato pokušajte zamisliti da ne znate ni čitati ni pisati….  Strašno, zar ne ?

Ali, puno njih ne voli baš čitati i knjižnice zaobilaze u širokom luku. I zbog te manjine, ali i zbog one većine koja voli i cijeni knjige, godinama se već organizira  Mjesec hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenog. U tih mjesec dana organiziraju se u cijeloj Hrvatskoj različite manifestacije kojima se naglašava ljepota i vrijednost naše nacionalne književnosti ….“

Uvodne su ovo rečenice prigodnog govora ravnateljice naše škole, gospođe Darije Jozić Ratković, kojim se obratila učenicima 27.listopada u holu naše škole i kojim je započela program koji smo pripremili kako bismo se i mi pridružili veličanju i slavljenju ljepote pisane riječi.

Obilježavanje smo zapravo započeli dan prije : 26.listopada, na Dan školskih knjižnica, programima za učenike razredne nastave. Toga dana gospođa Jadranka Čunčić Bandov  održala je lutkarsku predstavu „Šale, trice, zvrndalice“ i u matičnoj i u područnim školama u Kobašu i Stupniku. Predstava je bila odlična, a gospođa Čunčić Bandov neumorna što je oduševilo i djecu i učiteljice.

Istoga dana, u 15 sati u matičnoj školi u Oriovcu, organizirane su dvije radionice za učenike od 1. do 4.razreda na koje su bili dobrodošli i roditelji, tete, bake … jednom riječju – svi koji su željeli doći :

Prva radionica „ Pričam ti priču“ održavala se u školskoj knjižnici za učenike 1. i 2.razreda. Nakon što sam im pročitala priču Božidara Prosenjaka  Domraća zadraća, razgovarali smo o ovoj veseloj i neobičnoj priči, crtali, pisali i na kraju izradili slikovnicu.
Učiteljica Ivana Franić je s učenicima 3. i 4. razreda izrađivala lutke za dva kratka igrokaza Kuhinjski razgovori i Reumatični kišobran. Zatim su nam se pridružili u knjižnici i ,uz pomoć lutaka koje su izradili, odglumili igrokaze. Naše radionice i druženje trajali su do 17 sati.

Zahvaljujem se kolegicama Ranki Banoži, Emici Pišonić, Martini Šporčić i Martini Vratarić na pomoći u radu radionica, kao i svim roditeljima koji su doveli djecu i pomogli u ostvarenju naših zamisli.

Za predmetnu nastavu (učenike od 5. do 8.razreda), profesorice Mare Barilar i Svjetlana Milašin, uz moju skromnu pomoć, zamislile su malo neobičniji program: učenike smo „maskirali“ u hrvatske književnike  i oni su 27. i 29.listopada nastupili kao ti književnici govoreći o svome životu i radu. Tako su 27.listopada nastupili Grigor Vitez (Filip Sekulić,5.a) i Ivana Brlić Mažuranić (Mia Salamurović,8.a), a 29. – Dobriša Cesarić (Dajana Ivičić,7.b), Dragutin Tadijanović (Marko Abramović,8.b) i Marija Jurić Zagorka (Edita Zulić,8.b). U programu su pomogli i recitatori: Goran i Ela (5.a), Laura i Mihael (5.b), Maja (7.a) i Tea (7.b), koji su recitirali Vitezove, Cesarićeve i Tadijanovićeve pjesme, te Erika i Monika (8.b), koje su glumile novinarke i intervjuirale naše književnike. U utorak, 3.studenoga, s ovim programom smo posjetili i područnu školu u Slavonskom Kobašu. Posebno se zahvaljujem kolegici Julijani Kolundžić, učiteljici iz PŠ Slavonski Kobaš koja se pobrinula za kostime Ivane Brlić Mažuranić i Marije Jurić Zagorke.

Ovo je bilo naše prvo obilježavanje Dana školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige. Nadam se da vam se svidjelo i nastojat ću da postane tradicionalno, bolje, bogatije sadržajima, zabavnije….Ideja za sljedeću godinu već ima.

Svjetlana Janđik, školska knjižničarka

Više slika pogledajte u fotogaleriji

objavio: Tatjana Hajnal   datum: 4. 11. 2015.