Mjesec borbe protiv ovisnosti

(15. 11. - 15. 12. 2011.)

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Tijekom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti posvuda se napominju crne brojke, broj ovisnika, broj umrlih od predoziranja, broj počinitelja kaznenih djela vezanih uz opojne droge, broj maloljetnika koje konzumiraju alkohol, marihuanu, cigarete i sl. Sve te brojke govore nedvojbeno da je problem ovisnosti stvaran i alarmirajući, i da više nije dovoljno samo pomagati onima koji su već u raljama neke od ovisnosti, nego i pomagati onim najmlađima od početka, kako da pred životnim izazovima i problemima ne pobjegnu u ovisnost.

Upravo u svrhu pomoći našoj djeci, da ih životni izazovi ne odvedu u crni svijet ovisnosti, ove smo godine i u školi nastojali obilježiti ovaj mjesec i povećati svijest o posljedicama konzumiranja opojnih sredstava. U aktivnost su bili uključeni učenici svih sedmih i osmih razreda matične i područne škole pod vodstvom svojih razrednika, a uz pomoć stručne službe škole. Tako su učenici sedmih razreda izrađivali paonoe na temu ovisnosti o nikotinu i alkoholu, dok su osmi razredi uredili panoe na temu ovisnosti o drogi, kocki te facebooku i internetu. Paonoi su izloženi u holu škole kako bi i svi drugi učenici naše škole bili informirani i potaknuti na razmišljanje o posljedicama konzumiranja nekih od sredstava ovisnosti.

Svjesni da su naša djeca sve više izložena sve dosutpnijim sredstvima ovisnosti, rad učitelja i stručne službe u školi na prevenciji ovisnosti nije ograničen samo na Mjesec borbe protiv ovisnosti, nego traje čitave školske godine.

Ana Zdjelarević, prof.psih.

objavio: Željko Aladrović   datum: 15. 12. 2011.