Dan ružičastih majica

Svakoga smo dana svjedoci različitih oblika nasilja, na različitim mjestima oko nas. Kao učitelji koji odgajaju nove generacije, kod naše djece želimo osvijestiti štetne posljedice nasilja, i za žrtvu nasilja i za počinitelja. Govoreći im o međuvršnjačkom nasilju (bullyingu), posebno nastojimo naglasiti problem psihičkog/emocionalnog nasilja (izrugivanje, vrijeđanja, omalovažavanja, odbacivanja…) koje dugoročno može imati teže posljedice od fizičkog nasilja. Upravo u svrhu osvješćivanja problema međuvršnjačkog nasilja, ove se godina naša škola uključila i u obilježavanje Dana ružičastih majica.

Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Dječak koji je u školu došao u ružičastoj majici (kao znak podrške majci oboljeloj od raka dojke), zbog boje majice postao je žrtva vršnjačkog nasilja. Kao znak podrške dječaku, neki školski kolege također su obukli ružičaste majice. Na taj dan, u cijeloj zemlji se organiziraju razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilja među vršnjacima. Hrvatska se obilježavanju Dana ružičastih majica prvi puta uključila 2014. godine zahvaljujući Centru za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova.

Naše smo učenike pozvali da 25.2. obuku ružičaste majice i podrže ovu inicijativu. Osim ružičastih majica, u matičnoj školi postavljen je i pano posvećen ovom danu kojeg je izradila Grupa potencijalno darovitih učenika matične škole; na panou se nalaze poruke nenasilja namijenjene učenicima. Uz to, učenici su na prvim satima sa svojim učiteljima razgovarali o problemu međuvršnjačkog nasilja i slušali poruke nenasilja. U područnim školama, iste su poruke bile u ružičastim kutijama te su ih učenici izvlačili i razgovarali o njima sa svojim učiteljima. Učenici sedmog razreda u matičnoj školi su i na satu engleskog jezika izradili pano o bullyingu, dok su djeca šestih razreda sudjelovala u radionici posvećenoj nasilju na internetu i u školi.

Borba protiv međuvršnjačkog nasilja za nas je izazov svakog dana te vjerujemo da i ovakvim aktivnostima doprinosimo tom cilju i da su neke poruke nenasilja osvijestile barem neke naše učenike.

"Ne mora se dobiti Nobelova nagrada da bi se radilo za mir. Jednostavna pretpostavka bezuslovne ljubavi i nenasilja, koju su Gandhi i Martin Luther King prizvali u život, može biti primjenjena od svih nas. Naučite Vašu djecu samo to. Ako učinite ovu jednostavnu stvar, zajednički možemo izliječiti ovaj svijet." (Betty Williams)

Ana Zdjelarević, mag.psych.

objavio: Svijetlana Škrobo   datum: 27. 2. 2015.