IUN 6. RAZREDA

Izvanučionička nastava učenika šestih razreda OŠ ¨Dr. Stjepan Ilijašević¨ Oriovac uspješno je realizirana 20. svibnja 2019. godine u pratnji ravnateljice Darije Jozić Ratković, razrednica Antonije Jagodar, Slađane Kristek te učiteljice Ivane Laslo. Ciljana odredišta bila su Ozalj – Karlovac – Terme Topusko. Krenuli smo u  ranim jutarnjim satima (5:30 ) ispred škole u Brodskom Stupniku te se uputili po učenike matične škole Oriovac i PŠ Slavonski Kobaš.  Uslijedila je ugodna vožnja (s usputnim zaustavljanjem za okrjepu i odmor) do Ozlja, drevnog gradića Zrinsko-Frankopanskih, smještenog na rijeci Kupi.  Dolaskom u Ozalj uslijedio je posjet Starom gradu - poznatijem i po imenu Palas Zrinskih. Obišli smo i razgledali kompleks stalnih postava Zavičajnog muzeja i Muzeja slikarice Slave Raškaj.

Uslijedio je nastavak vožnje do Karlovca - grada na četiri rijeke. U Karlovac smo posjetili

novootvoreni slatkovodni akvarij i Muzej rijeka Aquatiku. Dočekali su nas  ljubazni lokalni vodiči. U dvije skupine  krenuli smo u obilazak ovog  impresivnog Muzeja. Stručni vodič objasnio je da svaki grad Karlovačke županije ima jednu  rijeku: Ozalj - Kupu, Duga Resa - Mrežnicu, Slunj - Koranu, a Ogulin - Dobru. Sve četiri rijeke susreću se u Karlovcu. Na primjeru akvarija stanovnici Karlovca prezentirali su  svoj  nastavak živjeta kroz  lokalnu tradiciju na rijekama i s rijekama u gradu susreta - srcu Hrvatske. Posjet Aquatici  pružio nam je jedinstven doživljaj podvodnog svijeta koji se tek naizgled čini dobro poznatim. Naši učenici ponovili su  floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka. Imali smo priliku vidjeti  bogatstvo života u rijekama i jezerima, odnosno primjerke više od stotinu slatkovodnih ribljih vrsta, od čega 40-ak endemskih. Aquatika će nam svima ostati u lijepoj uspomeni.

Nakon razgleda i odmora nastavili smo  vožnju do Topuskog, termalnog  lječilišta poznatog još iz rimskih vremena koji se tada zvao „Ad Fines“.  U Tremama Topusko smo ručali. Nakon ručka učenici su se sa svojim učiteljicama uputili  prema kompleksu bazena Top  Termi  Topusko.Uslijedilo je vrijeme zabave, plivanja, druženja i smijeha. U  poslijepodnevnim satima okupili smo se oko autobusa i krenuli kući. Tijekom vožnje organiziran je i kviz znanja. Na svoja odredišta sretno smo stigli oko 21 sat.

Izvješće napisala učiteljica Slađana Kristek.

objavio: Emica Andrijević   datum: 5. 6. 2019.