U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić

U tjednu smo kada se u središtu naše županije obilježava tjedan posvećen najvećoj i najznačajnijoj  hrvatskoj spisateljici za djecu, Ivani Brlić Mažuranić - prozvanoj hrvatskim Andersenom.

Prije 102 godine izdano je njezino, uz Šegrta Hlapića koji  je 2013. proslavio sto godina , najpoznatije djelo-Priče iz davnina.

Biograf Ivanin kaže- …zanesena sanjačica i sijačica bisera- sijačica onih misli koje su se njezinu peru "otimale od potrebe srca"…

Od 1971g. u Slavonskom Brodu, gradu u koji je došla udajom1892.g.,  održavaju se svečanosti - U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić, koje su od 1991. obnovljene i od tada postale redovite- čak nekoliko puta i pod pokroviteljstvom Unicefa- u ratnim devedesetim.

Ova manifestacija jedinstvena je u Hrvatskoj i svake godine na ovaj način dolaze njezini brojni štovatelji  u posjet njenom domu i  kulturnim događajima kojih ima u  izobilju.

Puno toga o ovoj iznimnoj osobi bi se moglo izučavati, tako da inspiracije za  manifestacije nikad ne nedostaje.

Redovito se uključujemo u aktivnosti  kroz likovne natječaje, posjete izložbama i predstavama. I ove godine predstavljali su nas učenici prvog razreda učiteljice Ranke Banože, učenici trećeg razreda učiteljice Jasmine Horvatović i učenice T.Šoštarić-VIa, J.Bobošević-VI-a i L.Kolundžić-VIk , čiji radovi su pohvaljeni i izloženi u LS V.Becić , koji se nalazi u kući Brlićevih na brodskom Korzu.

U MŠ redovito obilježim ovaj tjedan prigodnim panoom sa likovima iz priča koji redovito osvježimo nekim novim uradcima Vi-h razreda. Ove godine inspiracija je bila u priči-Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica.

Također, ove godine smo u školskoj knjižnici, naslikali scenu iz Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića. Zato su zaslužne vrijedne šestašice, ponajviše Tamara Šoštarić i Nikolina Krištija-VIa.

S nostalgijom se sjećam i nekadašnjih oslika likova priča na prozorima školske knjižnice koji su promjenom prozora nestali , a obasjani svemoćnim suncem stvarali su divne čarolije i pozivali u svoj čarobni i neiskvareni svijet.

Na kraju priče mogu reći- sve što se stvara s ljubavlju traje vječno.

Poticanjem na upoznavanje i vrednovanje  ogromnog Ivaninog opusa stvarat će se nove vrijednosti koje su u današnje užurbano doba pomalo zapostavljene.

Citirat ću I.B.Mažuranić -

" Mili Bože, predala knjeginja vojski oboružanoj i tvrdim gradovima da brane  kneževinu, i propade knježevina. A evo djeca ostala sama na svijetu, dopala se među vile i zmajeve, i ne mogu im ni vile ni zmajevei oteti ono što im je majka dala”.

učiteljica LK

Alena Martinović MIleusnić

objavio: Alena Martinović Mileusnić   datum: 18. 4. 2018.